Historia Vogue
stycznia 31, 2016
Magazyn VOGUE: od początków do dziś
VOGUE: amerykański magazyn, uznawany za najważniejsze i najbardziej wpływowe pismo o modzie. Mimo że większość artykułów dotyczy świata mody, to znajdują się też tam teksty polityczne, dotyczące sztuki czy życia gwiazd. Pierwsze wydanie magazynu przez Arthura Vogue'a miało miejsce w 1892 roku. Był to wówczas tygodnik, sprzedawany wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Dopiero 17 lat później magazyn stał się dwutygodnikiem, kiedy został przejęty przez wydawnictwo Conde Nast. Vogue stał się ogromnym sukcesem i jego sprzedaż nie zmalała nawet w trakcie II wojny światowej. Pierwszą redaktor naczelną była Edna Woolman Chase, potem jej stanowisko zajęła Jessica Daves, lecz dopiero Diana Vreeland skierowała pismo do młodych ludzi. Skupiała się na modzie współczesnej, poruszała kontrowersyjne tematy, jak np. rewolucja seksualna. Jej działalność nadała magazynowi zupełnie inną jakość. Vogue stał się miesięcznikiem dopiero w 1973 roku. Funkcję redaktor przejęła Grace Mirabelli, która zmieniła magazyn w czasopismo luksusowe, niedostępne dla większości ludzi. Obecnie, bo od 1988 roku, redaktor naczelną jest Anna Wintour. Aby magazyn utrzymywał się przez wiele lat na szczycie, Anna zaczęła koncentrować się na nowoczesnej stronie mody, która jest dostępna dla szerszego grona odbiorców.
Każde wydanie magazynu Vogue jest ogromną skarbnicą najnowszych trendów, które projektanci proponują nam na nadchodzące sezony. Znajdują się w nim też zdjęcia trendsetterów, największych blogerów, wpływowych ludzi w rubrykach najlepiej ubranych. Na NYFW tłumy fotografów robią zdjęcia, które potem ukazują się właśnie w magazynie. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda tam praca, obejrzyjcie dokument “,The September Issue” w reżyserii R.J Cutlera. Polecam!
A teraz mam dla was kilka ciekawostek o magazynie Vogue:
- Modelką, która jest najwcześniej kojarzona z okładką pisma jest Toto Koopman. Uświetniła swoja osoba okładkę z sierpnia 1933 roku
- Rekordowy numer Vogue’a miał 916 stron
- Dopiero, gdy Anna Wintour została redaktor naczelną, celebryci zaczęli pojawiać się na okładce amerykańskiego wydania. Do 1988 roku w sesjach występowały wyłącznie top modelki. Aktualnie gwiazdy i celebryci goszczą na 93% okładek Vogue’a US!
- Jedyną Polką, która pojawiła się na okładce wydania amerykańskiego była Ania Jagodzińska
- 19 zwierząt towarzyszyło modelkom i gwiazdom w sesjach dla ,, biblii mody ‘’. Gepard pojawił się u boku Kate Basinger, Reese Witherspoon pozowała w towarzystwie skunksa, zaś Keira Knightley pozowała ze słoniem
- W całej historii Vogue’a, pojawił się tylko 1 hashtag w 2014 roku i brzmiał: #worldsmosttalkedaboutcover
- Anna Wintour , w ramach pracy w Vogue’u, pojawiła się na ponad 3000 pokazach na całym świecie
- W 1974 roku na okładce wystąpiła pierwsza czarnoskóra modelka, Bevely Johnson. Już wtedy moda walczyła ze stereotypami
Poniżej znajduje się 10 okładek Vogue’a, które pokazują, jak zmieniał się magazyn i okładki
Okładki Vogue zmieniały się diametralnie na przestrzeni lat. Na początku przypominały one piękne obrazy, malowane przez wielkich artystów, natomiast dziś przy jednej sesji okładkowej pracuje sztab stylistów, makijażystów, fryzjerów, fotograf, asystenci. Anna wybiera same największe gwiazdy i osobistości, które mają pojawić się na okładce, np: Michele Obama, Beyonce, Lady Gaga, Jenifer Lawrence, Kate Winslet, Rihanna i wiele, wiele innych. Aktualna lutowa okładka jest z Penelope Cruz i Benem Stillerem.
Instagram Kacpra znajdziecie- TU
6 komentarze
hej, super post o Vogue, a skad masz swoje egzemplarze?
OdpowiedzUsuńze sklepu :) zza granicą są bez problemu dostepne lub w empiku można kupić
UsuńŚwietny post!
OdpowiedzUsuńDla osób które interesują się modą ( dla mnie hah) bardzo pomocny i ciekawy.
Najlepsze ciekawostki :D
MAYUM *click*
Świetny post! ;)
OdpowiedzUsuńhttp://theordinarygirlsblog.blogspot.com
Bardzo ciekawy post. Kiedyś Radzka nagrała odcinek "ikony" poświęcony Vogue i wiele faktów zaskoczyło mnie już wtedy. Jest to na pewno nie bez powodu najpopularniejszy magazyn o modzie. Bardzo ubolewam nad faktem, że polska nie ma własnego wydania. Mój pierwszy Vogue kupiłam w Hiszpanii parę lat temu, a że uczyłam się hiszpańskiego miałam okazję coś niecoś poczytać, naprawdę inspirujące czasopismo :)
OdpowiedzUsuńGenialny wpis *_*
OdpowiedzUsuńhttp://blaack-pearl.blogspot.com/