Historia marki h&m i współprace z projektantami
stycznia 17, 2016
Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam Kacpra, który będzie pisał o modzie. Planujemy też kilka wpisów związanych tylko z modą męską. Cieszę się, że mogę pracować z osobą, która ma w sobie tyle pasji i zaangażowania. Koniecznie wpadnijcie na Instagram (KLIK) i blog (KLIK) Kacpra --------Ash;*!
H&M – to nazwa, którą moim zdaniem zna chyba każdy. Jedna z najpopularniejszych, najbardziej dostępnych marek na świecie. Uwielbiają ją również gwiazdy i często noszą jej projekty na czerwonych dywanach. Ale może zacznijmy od początku.
H&M to sieciówka aktualnie znana w większości państw, założona w 1947 roku w Szwecji. To właśnie tam, a dokładniej w Sztokholmie, znajduje się teraz główna siedziba marki. Erling Persson, założyciel sieciówki, dążył do utworzenia sklepu, w którym ubrania będą wykonane z wysokiej jakości materiałów, a przy tym w korzystnych cenach. Marka początkowo nosiła nazwę Hennes (jej) i sprzedawała ubrania przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Wyjście poza granice Szwecji nastąpiło w 1964 roku - jej założyciel otworzył pierwszy butik w Norwegii. Wtedy Persson kupił sklep Mauritz Widforss, połączył nazwę Hennes & Mauritz i w taki sposób do dziś marka nosi nazwę H&M! Od wykupienia sklepu przez Perssona, H&M sprzedaje ubrania zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieci.
To na tyle z suchych, ale mam nadzieję ciekawych, informacji. Teraz przedstawię Wam garść ciekawostek o tej sieciówce.
- Aktualnie H&M posiada ponad 3 200 sklepów na 6 kontynentach, które zatrudniają blisko 120 000 ludzi w 54 krajach świata
- Najwięcej sklepów H&M znajduje się w Niemczech (blisko 450 i liczba ta ciągle rośnie)
- Na rynek amerykański marka weszła dopiero na początku XIX wieku, odnosząc przy tym ogromny sukces
- Nad kolekcjami pracuje 160 projektantów, zaś nadruki na ubraniach tworzy prawie 100
osób
- Aktualnie twarzą damskiej linii H&M jest Anna Ewers, zaś kolekcję dla mężczyzn promuje David Beckham, który niedawno wypuścił do sprzedaży kilka modeli ubrań
- W Polsce pierwszy sklep H&M powstał w 2003 roku w warszawskim centrum handlowym Wola Park
- H&M jest ogłoszoną przez PETA, najbardziej przyjazną zwierzętom marką
- Sieciówka nie posiada własnych ośrodków produkcyjnych, firma produkuje ubrania głównie w Bangladeszu i Chinach, a od niedawna w Etiopii
- Aktualnie do grupy H&M należą takie marki jak COS, Cheap Monday, Other Stories, Weekday oraz H&M Home, jednak są one droższe, ale przy tym ubrania wykonane są z lepszych materiałów (np. COS)
- Do największych gwiazd, które brały udział w kampaniach marki, zaliczymy: Beyonce, Lady Gagę, Katy Perry, Larę Stone, Anję Rubik, Olivię Wilde czy Lanę Del Rey
Jacy projektanci podjęli współpracę z marką H&M?
Co roku przy współpracy z największymi projektantami i domami mody, szwedzka sieciówka wypuszcza limitowaną, ekskluzywną linię ubrań. Bardzo wielu ludzi czeka na ten moment od oficjalnego ogłoszenia kolaboracji. Zawsze przed sklepami ustawiają się gigantyczne kolejki, bo każdy chce dostać w swoje ręce chociaż jedną rzecz. Niestety, teraz w dużej mierze ludzie wykupują większość kolekcji, aby móc ją potem sprzedawać w sklepach internetowych po dwa razy większej cenie. Ale jacy projektanci podjęli współpracę z H&M? Zobaczmy!
1. Pierwszą taką kolekcję stworzył sam Karl Lagerfeld w 2004 roku. Dlaczego H&M zdecydował się na takie współprace? Marka chciała, aby luksusowe ubrania od największych były bardziej dostępne dla ludzi. Jednak kolekcja Lagerfelda nie odniosła zbyt dużego sukcesu, ponieważ ubrania z niej były dostępne tylko w kilkunastu sklepach w Europie. Jak widać marka była jednak zadowolona ze współpracy, gdyż kontynuuje ten pomysł do dziś!
2. Kolejna współpraca nastąpiła rok później, bo w 2005 r., wraz ze Stellą McCartney. Prawie cała kolekcja wykonana była z bawełny organicznej, a znaczna część środków pieniężnych została przeznaczona na ochronę zwierząt. Znalazły się tam świetnie skrojone marynarki, klasyczne rurki, ogromne swetry, proste kroje, dobrej jakości. W tym przypadku H&M wprowadził kolekcję w ponad 200 sklepach na całym świecie.
3. W 2006 roku do sklepów trafiła kolekcja marki Viktor&Rolf, który po raz pierwszy wprowadzili do sprzedaży suknię ślubną! Poza tym dominowały zwiewne motywy i fasony, rozkloszowane spódnice czy płaszcze w stylu retro. Ta kolaboracja była jedną z głośniejszych z powodu sukni ślubnej w kolekcji.
4. Jak w poprzedniej kolekcji było klasycznie i zachowawczo, tak w tej, którą zaprojektował Roberto Cavalli, epatuje bogactwo, przepych, luksus. Widać w niej włoski styl projektanta. Złoto, cekiny i wzory dominowały na większości ubrań.
5. W kolekcji z 2008 roku widać na pierwszy rzut oka zupełnie inną stylistykę niż w poprzednich. Marka Comme des Garcons wprowadziła bardzo alternatywne wzory, fasony. Motywem przewodnim były grochy w różnych rozmiarach czy kolorach. Kolekcja mimo swojego niszowego stylu, zyskała ogromną popularność.
6. W 2009 roku współpracę z H&M podjął Matthew Williamson. Projektant wprowadził do kolekcji na wiosnę-lato proste, klasyczne wzory, które przełamał serią barw i kolorów. Ubrania wykonane były z bardzo dobrych jakościowo materiałów, a każdy detal był dopracowany na ostatni guzik. Linia ubrań stała się dużym sukcesem na całym świecie.
7. Pierwszą współpracę H&M z projektantem obuwia przeprowadzono w 2009 roku. Jimmy Choo, słynący z kultowych szpilek w których zakochana była Carrie - bohaterk serialu “Seks w wielkim mieście”, zaprojektował modele, które stały się dużym sukcesem i kobiety szalały na ich punkcie.
8. Sonia Rykiel w 2009 i 2010 roku stworzyła kolejną luksusową kolekcję dla H&M. Ubrania były bardzo kobiece, widać było dużą inspirację burleską, grochy, kolorowe wzory, ale również w pewnym stopniu klasykę. Nowością była również kolekcja dla dziecioraz linia bielizny.
9. Kolejna kolekcja stworzona przez dom mody Lanvain, odbiegała znacznie od pozostałych. Luksusowe tkaniny prosto z wybiegów, falbany i drapowania były charakterystycznymi elementami linii.
10. Jedną z najpopularniejszych kolekcji była na pewno linia zaprojektowana przez dom mody Versace. Donatella zrobiła szał wśród fashionistów na całym świecie. Ubrania rozeszły się w mgnieniu oka. Bogactwo i przepych jakie wprowadziła w kolekcji, dla jednych było kiczowate, zaś inni je pokochali. Dominowały w niej skóry, aksamity, mnogość barw.
11. W 2012 roku marka Marni zaproponowała zupełnie inną estetykę kolekcji. Już nie było w niej luksusu czy przepychu, zaś dominowały romantyczne motywy, plastikowa biżuteria. Ubrania były bardzo trudne w połączeniu, bo ilość wzorów często się ze sobą gryzła i była to jedna z trudniejszych kolekcji do zestawienia ze sobą.
12. Kolekcja z 2013 roku, którą zaprojektowała Isabel Marant, stała się ogromnym sukcesem. Frędzle, casualowe fasony, rurki. Projektantka słynie z nonszalancji oraz eklektyzmu w swoich projektach i to nimi podbiła serca wszystkich.
13. Kolekcja Maison Martin Margiela stworzona w 2012 roku to jedna z najbardziej tajemniczych linii wypuszczonych w h&m. Była minimalistyczna surowa, bazującą na podstawowych kolorach. Torebki w kształcie cukierków, płaszcze uszyte z kołdry, buty z przezroczystym obcasem czy przeskalowane futra, stały się hitem luksusowej linii H&M. Większość elementów kolekcji było archiwalnymi kopiami z wybiegów.
14. Przedostatnią kolekcję zaprojektował Alexander Wang. Tutaj cała linia była już bardzo sportowa: oddychające materiały, piankowe bluzy, tregginsy, plecaki czy torby na siłownię. Sam projektant podkreślał, że chciałby, aby ludzie noszący jego ubrania czuli się w nich przede wszystkim wygodnie. I na pewno ta kolekcja spełniła jego oczekiwania.
15. Nadszedł czas na największy hit wszystkich kolaboracji H&M. Mianowicie w tym roku, w listopadzie odbyła się premiera kolekcji francuskiego domu mody Balmain. Ludzie dosłownie oszaleli na jej punkcie. Wszystkie ubrania rozchodziły się w kilka minut, a strona internetowa była zawieszona przez dobre 2 godziny. Luksusowe materiały i bogactwo. Tym charakteryzuje się estetyka Balmain, tyle że w kolaboracji z H&M w znacznie niższych cenach. Jednak była to najdroższa wypuszczona do tej pory linia, przy współpracy z projektantem. Mimo tego kolekcja rozeszła się na całym świecie jak świeże bułeczki.
Teraz pozostaje nam tylko czekać na ogłoszenie kolejnej współpracy H&M! Jakiego projektanta lub dom mody obstawiacie?
9 komentarze
takiego postu mi brakowało, wszystkie współprace w jednym miejscu, przejrzyście i rzeczowo.
OdpowiedzUsuńkto teraz? może ralph lauren, michael kors, prada, dolce&gabbana..
Świetne stylizacje. Kreatywność, mówie kreatywność
UsuńŁał super! Oby więcej takich postów! Widać ile roboty w to włożyłaś, ale opłacało się bo post jest świetny :)
OdpowiedzUsuńZapraszam do mnie: http://kassiasss.blogspot.com/
Baaardzo się rozwinęła ta firma ;)
OdpowiedzUsuńOjeju mega ciekawy post <3
OdpowiedzUsuńOby takich więcej ;)
Zapraszam: Mój blog
Dużo się dowiedziałam :)
OdpowiedzUsuńhttp://blaack-pearl.blogspot.com/
rewelacyjny post, bardzo dużo się z niego dowiedziałam :)
OdpowiedzUsuńNawet nie wiedziałam, że współpracowali z tyloma firmami. :D
OdpowiedzUsuńZapraszam do mnie! :)
canevautrien.blogspot.com
Isabel Marant i Alexander Wang najlepsi!
OdpowiedzUsuń